Class Reps

 

Class Reps

Class Representatives are students who act as liaisons between the students in a course and the lecturers and Department that runs that course. Each course should have its own elected or volunteer Class Rep(s), whose task is to be the first point of contact for students to help resolve class issues at a low level, and thereby help to avoid bigger problems later.

Class Reps are trained and will offer guidance and support for their classmates on general course issues. This includes issues that affect the whole class, or a large number of students in the class. They can help you communicate your issues to the lecturer, and attempt to resolve these issues. Class Reps also provide feedback to the relevant UC Department/School and to the UCSA Executive about how things are going with your course or programme.

Class Reps cannot help you with individual issues. It is best to approach the lecturer yourself with these problems, or ask advice from the UCSA Advocacy and Welfare Team by emailing help@ucsa.org.nz.

Looking for your Class Rep?

— select a course —
Sophia Witham
— select a course —
Rosanna Gibb
— select a course —
Lexi Maples
— select a course —
Emily Drake
ACCT103 – Accounting and Taxation: An Introduction
Ben Clarke
ACCT103 – Accounting and Taxation: An Introduction
Storme Lee
ACCT103 – Accounting and Taxation: An Introduction
Adam Sharpe
ACCT103 – Accounting and Taxation: An Introduction
Jeanine Wood
ACCT211 – Financial Accounting
Kai Ng
ACCT252 – Law of Business Contracts
Kai Yin Ng
ACCT252 – Law of Business Contracts
Natasha Johnson
ACCT256 – Law of Business Organisations
kelly murphy
ACCT312 – Advanced Financial Accounting
Amy Beaver
ACCT341 – Public Accounting and Finance
Harry Spicer
ACCT356 – Advanced Auditing
Jenna Willocks
ACCT359 – Further Issues in Advanced Taxation
Matthew Shivas
ACCT359 – Further Issues in Advanced Taxation
Laura Nicholls
ANTA201 – Antarctica and Global Change
Phoebe Mcintosh
ARTH202 – Art and Revolution
Kartikey Kartikey
ASTR211 – Observational Astronomy
Hugh Roxburgh
ASTR323 – Stellar Structure and Evolution
Luke Smith
BCHM206 – Organic Chemistry
Ashleigh Johns
BCHM222 – BIOCHEMISTRY B – Metabolism; the reactions of molecules in cells
Ashleigh Johns
BCHM281 – Practical Biochemistry
Ashleigh Johns
BCHM306 – Biochemical Pathology
Mackenzie Cox
BCHM306 – Biochemical Pathology
Keruma Gibson
BCHM339 – Bioinorganic and Bioorganic Chemistry
Antonella Urli
BIOL213 – Microbiology
Bryan Menger
BIOL213 – Microbiology
Conrad Booker
BIOL215 – Origins and Classification of Life
Lily Doak
BIOL272 – Principles of Animal Behaviour
Georgia Gwatkin
BIOL309 – Experimental Design and Data Analysis for Biologists
George Cox
BIOL313 – Advanced Microbiology
Chenielle Clark
BIOL313 – Advanced Microbiology
Tove Petersson
BIOL354 – Animal Ecophysiology
Yuliia (Yuliya) Kozyrieva
BSLP100 – 1st Year Bachelor of Speech and Language Pathology
Kate Tyson
BSLP100 – 1st Year Bachelor of Speech and Language Pathology
Belinda Barnett
BSLP200 – 2nd Year Bachelor of Speech and Language Pathology
Alysha Graham
BSLP400 – 4th Year Bachelor of Speech and Language Pathology
Brittany Craythorne
BSLP400 – 4th Year Bachelor of Speech and Language Pathology
Jade Raemaki
BSNS201 – Business and Culture
Pratiyush Pandey
BSNS201 – Business and Culture
Eliza Posthuma
BSNS201 – Business and Culture
Kornkamol Aun-Arrom
CHEM111 – Chemical Principles and Processes
Kayleigh Jukes
CHEM111 – Chemical Principles and Processes
Quinn Ledgerwood-Gee
CHEM111 – Chemical Principles and Processes
James Graham
CHEM112 – Structure and Reactivity in Chemistry and Biochemistry
Rakai Stone
CHEM246 – Introduction to Medicinal Chemistry
Jesse Wijaya
CHEM251 – Foundations of Materials Science and Nanotechnology
Courtney Wilson
CHEM333 – Chemical Physics and Spectroscopy
Hassan Ali Hassan
CHEM335 – Organometallic Chemistry and Catalysis
Hassan Hassan
CHEM337 – Organic Synthesis
Zack Avery
CHEM382 – Instrumental Methods
Jason Mace
CHIN152 – Chinese Language 1-B
Tara Dellow
CHIN155 – Understanding China
Max Mitchell
CHIN155 – Understanding China
Emily Hodge-Armstrong
CHIN155 – Understanding China
Tara Dellow
CHIN252 – Chinese Language 2-B
Anna Jiang
CHIN352 – Chinese Language 3-B
Trudy Cai
CINE102 – The Backpacker’s Guide to World Cinema
Connie Matoe
COMS102 – Introduction to News and Journalism
Michelle McCormick
COMS102 – Introduction to News and Journalism
Anisha Satya
COMS102 – Introduction to News and Journalism
Ella Hodgson
COMS104 – Introduction to Strategic Communication
James Skilton
COMS204 – Advertising and Cultural Consumption
Sophie Hill
COMS204 – Advertising and Cultural Consumption
Alex Geenty
COMS232 – Risk and Crisis Communication
Brooke Sowden
COMS233 – Media Law for Journalists
Anna Sargent
COMS306 – Media Communication in International Context
Natalie Stevens
COMS333 – Podcasting Project
Marissa Eggers
COMS425 – Campaign Planning with Social Data Analysis
Isabella Cobb
COSC122 – Introduction to Computer Science
Michelle Hsieh
COSC122 – Introduction to Computer Science
Philip Dolbel
COSC122 – Introduction to Computer Science
Francis Phan
COSC131 – Introduction to Programming for Engineers
Leonardo Bolstad
COSC131 – Introduction to Programming for Engineers
Vayda Price-Standish
COSC264 – Introduction to Computer Networks and the Internet
Jonathan Tomlinson
COSC264 – Introduction to Computer Networks and the Internet
Anna Treffer
COSC265 – Relational Database Systems
Saskia van der Peet
COSC265 – Relational Database Systems
Nirhjah Selvarajah
COSC265 – Relational Database Systems
Priscilla Ishida-Foale
COSC362 – Data and Network Security
Andre Moneda
COSC362 – Data and Network Security
MengLong Shi
COSC367 – Artificial Intelligence
Omar Sheta
COSC368 – Humans and Computers
Timothy Mitchell
COSC424 – Secure Software
Juliet Samandari
COUN671 – Counselling and Psychology: Theories and Skills
Molly Bennett-Poole
CRJU302 – Prisons and Corrections
Tracey Ruddenklau
CRJU302 – Prisons and Corrections
Chantelle Frost
CRJU307 – Issues in Policing, Prosecution and Alternatives to Prosecution
Michelle French
CULT207 – Constructing Bodies
Abbey Mackie
DATA101 – Introduction to Data Science
George Smith-Kolff
DATA303 – Computational Data Methods
William Chen
DATA401 – Statistics
Lu Xi
DATA415 – Computational Social Choice
Jamie Houghton
DIGI405 – Texts, Discourses and Data: the Humanities and Data Science
Logan Lawson
DRRE403 – Disaster Risk and Resilience Applications
Megs Somerville-Peterson
DRRE404 – Special Topic
Megs Somerville-Peterson
DRRE691 – Professional Project in Disaster Risk and Resilience
Megs Somerville-Peterson
ECON104 – Introduction to Microeconomics
Nghia Vang

Want to become a Class Representative?

The Class Representative system is designed for undergraduate and taught-postgraduate (including the coursework components of mixed taught/research Master’s) programmes only.

If you are a PhD or research Master’s student, then please contact the UCSA Postgraduate Representative at postgraduate@ucsa.org.nz to discuss opportunities for representation through the PG Communication Network. You do not need to sign up to the Class Rep system.

Course Coordinators/lecturers are encouraged to ask for volunteers or run an election for the course's Class Rep(s) in the first few weeks of the semester. Please do not simply complete the form below to express interest in becoming a Class Rep.

Instead, please talk with your Course Coordinator/lecturer to ask about the process of becoming Class Rep for your particular course, to ensure that no other students have already volunteered or been appointed as Class Rep. Your Course Coordinator/lecturer may then open it up to other students in your course to also express interest in becoming a Class Rep.

After you have confirmed with your Course Coordinator/lecturer that you can be a Class Rep for your course, please complete the form below to register with the UCSA Class Rep system.

If you have any questions about becoming a class rep, please contact the Class Rep Coordinator at classreps@ucsa.org.nz!